Dziś: 15 Grudzień 2019    |    Imieniny: Nina, Celina, Walerian

"Pomóżmy pomagać" - szkolenie dla wolontariuszy osób niepełnosprawnych

Jesień jest czasem wzmożonego zainteresowania działaniami wolontaryjnymi. Wykorzystując ten potencjał Caritas Diecezji Kieleckiej przeprowadziła szkolenia dla osób chcących zaangażować się w działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych.

Adresatami projektu byli mieszkańcy różnych powiatów województwa świętokrzyskiego: młodzi (48 osób) oraz starsi (12 osób). Szkolenia miały wymiar teoretyczny oraz praktyczny. Przeprowadzili je wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem (Lidia Świeboda Toborek, Katarzyna Dobrowolska, Łukasz Chołda, Beata Kalisz i Damian Zegadło). Innowacją projektu było przeszkolenie i zaangażowanie w wolontariat jednocześnie osób młodych i starszych. Wspólna nauka i działanie stworzyły wiele okazji do wymiany doświadczeń, budowania więzi, wzajemnego wsparcia, odkrywania wspólnych zainteresowań, integracji, a w efekcie do budowania postawy szacunku do innych ludzi. Uczestnicy otrzymali konkretną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu jak pomagać  podopiecznym oraz otrzymali szansę sprawdzenia jak wykonywać poszczególne czynności przy chorym i niepełnosprawnym w placówkach pomocowych.

Tak o projekcie napisała jedna z uczestniczek, Dorota: Podczas pierwszego dnia mieliśmy zajęcia praktyczne z fizjoterapeutami, którzy pomagają niepełnosprawnym przystosować się do nowych realiów życia. Pokazywali nam, jak jeździć wózkami po przeszkodach, przesadzać osobę niepełnosprawną czy bezpiecznie upadać z wózkiem. Najważniejsze było to, że mogliśmy "wcielić się" w osobę jeżdżącą na wózku, zobaczyć, jaka to trudność pokonać próg w drzwiach czy trzy schodki. Część druga poświęcona była wolontariatowi i tematyce hospicyjnej. Tu padło wiele ważnych słów od osób, które na co dzień spotykają się ze śmiercią. Wykładu było mało, organizatorzy skupili się na warsztatach i filmach, które obrazowały to, z czym możemy się spotkać podczas naszego wolontariatu. Podczas trzeciej części szkoleniowej odbyły się warsztaty psychologiczne. Dowiedzieliśmy się, jak aktywnie słuchać chorego, jak pomóc mu przejść fazy akceptacji choroby/śmierci, co robić, aby nie szkodzić. Każdy z nas zrobił też test predyspozycji, dzięki któremu uświadomiliśmy sobie, że nie możemy "na siłę" do czegoś się dopasowywać, jeśli jest to wbrew nam. I np. mi wyszło, że idealna jest dla mnie praca z ludźmi, nauczanie, pomaganie, ale już mam problem ze zdolnościami manualnymi, technicznymi, naukowymi czy rozwiązywaniem problemów bez udziału emocji - i to się zgadza!

Zadanie „Pomóżmy pomagać” realizowane było przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2015 r.

Osoby zainteresowane działaniami wolontaryjnymi zachęcamy do kontaktu z Diecezjalnym Centrum Wolontariatu przy Caritas Diecezji Kieleckiej.

 

 

PLACÓWKI MEDYCZNE

Usługi medyczne Caritas Diecezji Kieleckiej.

Przejdź dalej ...

ŻŁOBEK "MAŁE ANIOŁKI"

Zapraszamy do naszego żłobka.

Przejdź dalej ...

PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy Darczyńcom, którzy przekazali 1% podatku na działalność Caritas.

Przejdź dalej ...

LICZNIK ODWIEDZIN

© 2009-2019 by GPIUTMD

WSPIERAJĄ NAS:

 • bank.jpg
 • spolem.jpg
 • agropole.gif
 • furmanek.jpg
 • zeto.jpg
 • perfopol.jpg
 • piekarnia-pod-telegrafem.png
 • cebule.jpg
 • paradyz.jpg
 • nsk.jpg
 • gardenco.jpg
Free business joomla templates